Inne funkcje

Obsługa kanału BBGC jest dość skomplikowana. Oprócz opcji związanych z samą grą, są także inne, dodatkowe funkcje! Poniższy opis prezentuje najważniejsze z nich!

[Zmiana pokoju]   [Tryby gry]   [Usuwanie graczy]   [Licznik połączeń]   [Chat]   [Pobierz BBGC]  [Zasady rankingów]

Zmiana pokoju. Schemat przemieszczania się między "pokojami" chatu!

Aktywacja opcji "pokojowych" odbywa się przez naciśnięcie guzika "Rooms" !
   
Teraz do wyboru mamy 2 możliwości: albo wybrać z listy pokój i wejść tam (naciskając guzik "Join") lub utworzyć własny kanał (klikając guzik "Create").
   
Jeśli zdecydowaliśmy się na 2 opcję, to po wpisaniu nazwy kanału, klikamy guzik "OK". Wtedy wejdziemy na nasz kanał!

Tryby gry. Wybieramy rodzaj gry!

 

Oprócz standartowej możliwości gry przeciwko sobie, można także wybrać tryby: Wojny Ekonomicznej oraz Współpracy (od lewej). Możliwy jest także odczyt zapisanej wcześniej gry (guzik z prawej - "Saved Game") !

Wyrzucanie niechcianych graczy. Jeśli do gry będzie chciał dołączyć niechciany przez Ciebie gracz, możesz mu na to nie pozwolić! ;)

Pierwsza możliwość - na kanale BBGC - wystarczy zaznaczyć ksywkę kolesia, po czym kliknąć guzik "Kick"!
   
Druga możliwość - przed samym rozpoczęciem gry - należy zaznaczyć ksywkę gracza i kliknąć na ikonkę drzwi!

Licznik połączeń. Jeśli obawiasz się zbyt wolnego połączenia, to licznik połączenia może rozwiać Twoje obawy !

Pierwszy licznik - na kanale BBGC - pokazuje LAG - czyli opóźnienie - im wyższe, tym gorzej !
   
Drugi licznik - przed rozpoczęciem gry - jeśli wszystkie kreski są zielone, to super, jeśli czerwone - raczej kiepsko !

Chat. Jeśli chcesz omówić z kimś coś przed grą...

Oprócz możliwości rozmowy na kanałach BBGC, istnieje możliwość prowadzenia konwersacji przed grą - wpisujesz w polu treść komunikatu i naciskasz [Enter] na klawiaturze.
 

Zasady obliczania punktów oraz generalnego funkcjonowania listy rankingowej klanów 1 na 1 wyjaśnione są poniżej. Cechy gry poprzez Internet w Settlers 4 – ranking „drabinkowy”. Jak skonstruowany jest ranking 1 na 1? Ranking 1 na 1 składa się z 3 lig. Pierwszą ligę stanowi pierwszych 50 graczy, drugą kolejnych 100, a trzecią wszyscy pozostali gracze. Kiedy liga ruszy po raz pierwszy, wszyscy gracze „umieszczeni” będą w jednej, zbiorowej lidze. Dopiero od 1 Listopada zacznie się „segregacja”. W przeciwieństwie do większości sportów, wszyscy gracze mogą ze sobą konkurować, niezależnie od tego, w której lidze się znajdują! Oczywiście, gracze mogą zmieniać ligi – wchodzić do wyższych i spadać do niższych! Pod koniec każdego miesiąca, 20% najgorszych graczy z pierwszej ligi wymieni się miejscami z najlepszymi graczami drugiej i trzeciej ligi. W ten sposób gracze z miejsc od 41 do 50 zamienią się miejscami z graczami z miejsc od 51 do 60 (czyli pierwszymi 10-ma drugiej ligi). Analogicznie, 20 najgorszych graczy drugiej ligi zamieni się z 20 najlepszymi graczami trzeciej ligi. Wszystkie spadki i awanse będą oznaczane odpowiednimi kolorami. NA początku każdego miesiąca wszystkie punkty będą zerowane, więc każdy będzie musiał udowodnić swoje umiejętności od nowa. Będzie tak dlatego, aby nikt nie mógł spocząć na laurach dzięki swoim wcześniejszym wygranym! Aby ustrzec dawne dokonania przed zapomnieniem, najlepszych 175 graczy każdego miesiąca, umieszczanych będzie w „Gmachu Sław” w zgodności z rankingiem. Gmach Sław będzie można zauważyć 1. Listopada, kiedy to po raz pierwszy nastąpi wyzerowanie punktów. Domyślnie, wszyscy aktywni gracze i klany są “posortowani” w rankingu wg. miejsca w rankingu na stronach rankingowych. Gracze i klany mogą być także sortowani wg. innych kryterii, takich jak: punkty, imiona, największe ilości wygranych, największych ilości przegranych itp... Aby uzyskać większą klarowność, wszystkie ligi mogą być wyświetlane dzięki opcji „Pokaż wszystkie”. To pomaga szczególnie przy poszukiwaniu „przeciwnika na poziomie”. Jak liczone są punkty? Punkty dostarczane przez każde zwycięstwo i porażkę w grze „drabinkowej” zawsze są w zakresie od 1 do 99. Ta sama ilość punktów, jaką zwycięzca otrzymuje, zostaje zabrana pokonanemu. Punkty, które są dawane/odbierane zależą wyłącznie od różnicy punktów przeciwników w rankingu. Wzór:
/? - wyświetla wszystkie dostępne komendy na kanale /Away - oznacza naszego nicka jako AWAY czyli, że tymczasowo jesteśmy niedostępni /Color - zmienia kolor w jakim są wyświetlane nasze wiadomości. Kolor należy wpisywać w j. angielskim czyli np. red, green itp /Clan - wysyła napisaną wiadomość do wszystkich członków klanu /Find - wyszukuje wpisanego gracza /Friend - dodaje lub usuwa gracza z listy przyjaciół /Ignore - nie wyświetla wiadomości wysłanych przez zaznaczonego gracza /Language lub - ustawia język domyślny na kanale /Me - wysyła wiadomość typu GRACZ - wiadomość na kanał /Report - wysyła wiadomość do Blue Byte'a /Send - wysyła wiadomość tylko do określonego gracza /Who - wyświetla informacje o graczach na kanale

Programing: kreatywna-strona